headphones
Infolinka: 844 205 305
Po–Pá: 8:30–18:00
logo credit aliance

Mzdy vhůru, investice dolů

Ziskovost českých firem klesá a je aktuálně nejnižší za celou dobu sledování od roku 2005, dosahuje cca 46,3 procenta (v eurozóně je míra ziskovosti kolem 40 procent). Nejvíce se na propadu zisků podílejí mzdy, resp. jejich růst v důsledku nedostatku zaměstnanců a "přetahování se" o ty dostupné, a dále tlak na růst mezd ze strany odborů. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku letos v 1. čtvrtletí meziročně vzrostla o 7,4 procenta na 32 466 korun.

Jaké to má "strategické" důsledky? Aby české firmy mohly konkurovat těm západním, musely se nejprve vzpamatovat z technické zaostalosti, do které je dovedla komunistická éra. Potřebovaly tedy vyšší zisky, aby měly zdroje na investice. Ziskovost převyšujíci tu zahraniční byla nutností, ale to zřejmě už dále nebude. A stálý tlak na růst mezd bude ziskovost dále snižovat, takže na další modernizaci, automatizaci, robotizaci atd. zdroje budou už jen tak velké, jako v západní cizině.

Dokud je ještě aspoň o něco větší ziskovost, je nutné to využít k urychlenému "odlidštění" výroby a služeb - k jejich automatizaci, k digitalizaci atd. Rádi Vám na této cestě pomůžeme, abyste mohli správně investovat a zvyšovat ziskovost dříve, než vás konkurence znovu předežene.