headphones
Infolinka: 844 205 305
Po–Pá: 8:30–18:00
logo credit aliance

Rovnostářství - cesta do propasti

Orgány EU nyní zveřejnily údaje za rok 2017, jak jsou různé země EU rovnostářské. V České republice je příjem pětiny nejbohatších pouze 3,4krát vyšší než příjem pětiny nejchudších. Spolu se Slovinskem (stejná hodnota) je tak naše republika nejvíc rovnostářská. S 3,5násobným rozdílem následuje Slovensko a Finsko. V Maďarsku, Rakousku či Švédsku se částky liší 4,3krát, ve Francii 4,4krát, v Německu 4,5krát, v Polsku 4,6krát a v Řecku 6,1krát. Nejvyšší rozdíl panuje v Bulharsku, a to více než osminásobný. Podle zprávy Evropské komise se příjmová nerovnost v Česku od roku 2005 příliš nemění. Důvodem jsou prý spíš nivelizované výdělky než daňové či jiné přerozdělování.

(Přerozdělování se ale zásadně projevuje v rovnostářství důchodců. Pětina nejchudších českých seniorů má 2,4krát méně než pětina nejbohatších. Na absolutní evropské špičce seniorského rovnostářství je spolu s námi ještě Slovensko. Nejvyšší je rozdíl v seniorských částkách v Portugalsku, dosahuje 5,4násobku. V Řecku je to 4,2násobek, v Rakousku 3,7násobek a v Nizozemsku trojnásobek. Ministryně práce Jana Maláčová nyní navrhuje míru české solidarity ještě zvýšit.)

Motivuje vás to k podnikání? Pracovat 25 hodin denně, 8 dnů týdně, mít absolutní odpovědnost za zítřejší tržby - a mít jen o něco více než člověk "na podpoře"?

Kde to jde, je řešením snižování počtu zaměstnanců a jejich nahrazení roboty a výpočetní technikou (a jak se módně říká, umělou inteligencí). Různí sociální inženýři už sice navrhují zdanění této techniky, aby bylo na přerozdělování, ale zatím to není tak žhavé. Investice do automatizované a vypočítávané budoucnosti mají stále ještě velký smysl. Kdo tento trend zachytí dřív, než jej politici přiškrtí zdaněním a dalšími restrikcemi, tak na tom vydělá. Rádi vám s takovými investicemi pomůžeme.