headphones
Infolinka: 844 205 305
Po–Pá: 8:30–18:00
logo credit aliance

Studenti míří k podnikání

Soutěž "Nápad roku", vyhlášená mobilním operátorem Vodafone, je určena studentům, kteří mají podnikatelský nápad; vybrané nápady pak mohou dostat finanční injekci do začátků. Ale z průběhu soutěže lze vyčíst i několik zajímavých faktů.

Po studiích chce podnikat 47 % vysokoškoláků, v praxi se však o podnikání pokusí jen asi třetina z nich. Nejčastěji se do podnikání nepustí kvůli obavám z neúspěchu (včetně ztráty vlastních či rodinných financí), a většinou uvádějí i nedostatek zkušeností. Studenti také tvrdí, že k podnikavosti je ve škole moc nevedou, podle 68 % dotázaných školy vychovávají spíš zaměstnance než podnikatele. Jenže průzkum také ukázal, že ačkoliv studenti o podnikání mluví, jen 64 % zájemců o podnikání má nějaký podnikatelský nápad...

Kdy začít? Studenti si často myslí, že ideální doba pro zahájení podnikání nastává po ukončení studia. V praxi to bývá spíše naopak. Převážná část úspěšných podnikatelů začala realizovat své nápady již během studia, kdy ještě nebyli tolik zatíženi všelijakými závazky a mohli si dovolit snáze podstoupit různá rizika.

V online dotazníku, do něhož se minulý měsíc zapojilo 562 studentů z univerzit v Praze, Brně a Hradci Králové, uvedlo skoro 35 % z nich, že nejvíc by jim v začátcích podnikání pomohly rady a vedení od zkušeného podnikatele. Na 28 % by uvítalo hlavně peníze na rozjezd vlastního projektu, 16 % by si přálo zviditelnění svého podnikání v médiích.

V soutěži uspějí jen někteří. Ti ostatní najdou podporu u nás. S bezplatnou reklamou sice pomoci neumíme, ale zájemci o podnikání u nás najdou jak odborné poradenství, tak peníze... A nemusí jít jen o studenty.