headphones
Infolinka: 844 205 305
Po–Pá: 8:30–18:00
logo credit aliance

Podnikání bezdomovců

Z nedávné analýzy vyplynulo, že počet firem řízených bezdomovci vzrostl mezi lety 2017 a 2018 o 76 % na 14.453 firem, dnes jde o téměř 3 % českých firem (analýza jako bezdomovce označuje osoby s "trvalým" pobytem na radnici). Tyto firmy jsou výrazně rizikovější než "normální firmy", například jich je mnohem více postiženo úpadkem nebo exekucí (5,1 % firem řízených bezdomovci proti 1,6 % ze všech firem).

Autoři analýzy Bisnode uvádějí řadu příčin - záměrné skrývání se před finančními úřady, soudy či věřiteli, krach, tvrdý postup státu... Nevidíme to tak černě, jsme přesvědčení, že v mnoha případech jde o slušné ukončení činnosti, ale protože byrokratická náročnost a náklady spojené s likvidací společnosti jsou opravdu velké, je prostě snazší společnost prodat bezdomovci a nechat ji nečinnou, dokud ji z moci úřední nezruší soud. Rozumíme i tomu, že se vlastníci za pomoci "bílých koní" neskrývají před klienty a věřiteli, ale před závistí okolí.

Podle nás takové analýzy o ničem nevypovídají. Protože podporujeme podnikání, tak dobrý projekt podpoříme bez ohledu na to, kde je k pobytu hlášen vlastník firmy.